Вредните връзки: кога да продължа напред

Истината е, че често се увличаме по обичането на неподходящия мъж и не знаем кога да прекъснем връзката, която се е превърнала във вредна.

Вредните връзкиИстината е, че често се увличаме по обичането на неподходящия мъж и не знаем кога да прекъснем връзката, която се е превърнала във вредна.

“Направи нещо добро за себе си – раздели се с него” е съвет, който всяка от нас е чувала от приятелките си. Това е сигурно и най-често пренбрегваният. Аз лично не съм го приложила нито веднъж и виждам, че и при приятелките ми положението е същото. Истината е, че често се увличаме по обичането на неподходящия мъж и не знаем кога да прекъснем връзката, която се е превърнала във вредна. Даже обратното – колкото повече се влошават нещата, толкова повече искаме да спасим връзката. Също като вредния навик, вредната връзка е нещо, което просто не можеш да спреш да правиш, въпреки че имаш представа за неприятните последствия. И както си обещаваш, че от утре няма да пушиш или няма да си гризеш ноктите повече, така и даваш пореден шанс на една-не-съвсем-както-трябва-връзка да се оправи от само себе си... ако ли не – ще му мислиш утре.

Сама знаеш какви са симптомите на този тип връзки – непрекъснатото редуване на раздели и събирания, изолацията от приятелите и семейството, чувството за вина и непълноценност, необяснимия гняв към всичко и всеки, също и все по-честите скандали и неизбежното чувство на самота и угнетеност. А колкото повече време се примиряваш с условията в отровната връзка, толкова по-голяма опасност има да не отдадеш значение на симптомите й. Според психоложката Миряна Станчева, типът привързаност, която проявяваш към любимия човек, също е фактор за здравето на отношенията. Научаваш се да обичаш като дете и начините ти да даваш и получаваш любов се пренасят и когато пораснеш. Бебетата, които растат в нормална среда плачат, когато любимите им хора ги няма, а когато те се върнат – спират, бързо се успокояват, искат гушкане, доверяват се изцяло. При възрастните е същото и този тип здрава привързаност е основа на стабилни отношения. Останалите типове привързаност обаче крият рискове за баланса на отношенията ти с любимия човек. Тогава вместо да изразходваш цялата си емоция веднага, ти я закопаваш в себе си и това саботира отношенията ви. Както когато беше малка и се сърдеше с дни, когато не ти взимаха нещо. Както когато не смееше да поискаш нещо от вашите или когато се бореше за любовта на някого, но тя така и не идваше – оказва се, че ти ще повтаряш тези вредни навици дори като голяма, освен ако не спреш да се самоизмъчваш.

В играта сте двама – ти и той и ако той се държи като някой човек от миналото ти и ти вменява определени чувства, с които ти не си съгласна – разкарай го. Като дете може да не е било възможно да промениш нещата, но сега можеш.