7 грешки, които да не правиш на първа среща

  "Какво ще си говорим?" Неловкото усещане, което повечето хора изпитват на първа среща, често се...

 

"Какво ще си говорим?"

Неловкото усещане, което повечето хора изпитват на първа среща, често се дължи на притеснението за разговорите на нея.


 

Без умението да започнат и поддържат приятен разговор, хората се изнервят и допускат някакъв вариант на следните седем грешки:
1.    Постоянно говорят за себе си, постиженията и грешките си.
2.    Придържат се към общи теми и не успяват да създадат връзка.
3.    Разчитат на алкохола да говори вместо тях.
4.    Споделят прекалено много подробности за себе си и миналото си твърде  рано в   познанството.
5.    Обсъждат злободневни теми и изказват мнения.
6.    Избягват да говорят и изглеждат скучни.
7.    Задават прекалено много въпроси и изглеждат любопитни и  неделикатни.

В разговора на първа среща има цяло изкуство. То създава възможност за отпускане и опознаване, след това изгражда чувство на споделяне и приключва весело и приемливо, независимо дали ще доведе до още срещи или ще приключи тук.

По подобие на спортните упражнения, то изисква загрявка, истинско натоварване и отпускане. Без загряването и отпускането, хората се нараняват, като по същия начин е и с първата среща.
Някои хора са склонни към крайности.

Те или са прекалено натоварващи и искат да стигнат до същината на въпроса или човека отсреща веднага. Те имат навика да питат „Какво искаш от връзката?“ почти веднага. Или пък: „Скоро разбивали ли са ти сърцето?“, „Какво мислиш за обвързването?“. Това несъмнено предизвиква напрежение и човекът отсреща се притеснява.
Или пък минават в другата крайност. Придържат се към леки неангажиращи теми, не споделят лична информация и предпочитат да говорят за спорт, текущи събития или храната в ресторанта. Това създава безлична атмосфера и отнема искрата и може да остави у човек усещането, че всичко е било доста безмислено.
Съблюдавай "закона на емоционалната интелигентност": хората помнят как се чувстват, а не какво си направила или казала. На първата среща целта е да си създадете комфорт, за да се насладите на компанията си, да се опознаете и да останете с желанието за още.

Пет прости и ефективни правила за успех:

1.    Човекът, който задава въпросите, води разговора.

Бъди експерт във воденето на разговори и поведи човека насреща през трите фази. Ако разговорът стане прекалено неудобен или напрегнат, смени темата към нещо по-приятно.
2.    Това не е разпит, а приятен разговор, в който си истински заинтересувана от човека насреща. Нека въпросите следват естествено, базирани на отговорите. Избягвай вътрешни мисли, за да не се разсейваш и да слушаш внимателно. Обмисли отговора и не се втурвай веднага към следващия въпрос.
3.    Наблюдавай, но не съди.

Хората могат да разберат кога си отбелязваш нещо в мисления списък. Ключът е да слушаш и наблюдаваш човека, докато говори – бъди заинтересувана и съчувствай.
4.    Внимавай за сигнали:
- Този човек господар ли е на живота си, или жертва?
- Какви са мненията им за връзките, любовта, мъжете, жените, живота? Има ли отрицателни?
- Какви са основните му принципи и вярвания? Противоречат ли на твоите?
- Как се справят с трудностите?
5.    Чувствай се комфортно и спокойно.

Дишай, усмихвай се и се наслаждавай.