В името на красотата

Дори този продукт да е в перфектната за теб гама или да ти е струвал цяло състояние, ако не си спомняш от колко време присъства в несесера ти, най-вероятно вече е крайно време да се разделите.

Дори този продукт да е в перфектната за теб гама или да ти е струвал цяло състояние, ако не си спомняш от колко време присъства в несесера ти, най-вероятно вече е крайно време да се разделите.

Ако често задръстваш несесера си с нови козметични продукти, едва ли ти остава време да свършиш тези, които вече имаш. Е, да, трудно е да се разделиш с любимата си спирала или червило, но гримът не е нещо, което можеш да си позволиш да колекционираш. Изхвърляй смело заради собствената си сигурност.

Нащрек за бактерии
Разследването на Cosmo показва, че една от всеки четири жени има гримове, които пази от цели четири години. Две трети от анкетираните мацки пък признават, че е възможно да имат сенки за очи на възраст две години или дори повече.

Една стара кутийка от грим може да се превърне в идеалното убежище за бактерии, причинители на различни инфекции. Една стара спирала може да съдържа много микроорганизми, които пък са способни да живеят в основата на миглите. Под микроскоп изглеждат като плужеци. Затова три месеца след отварянето на една спирала тя трябва да отиде на боклука.

Същото се отнася за коректора и фон дьо тена ти. Те обикновено идват, придружени с апликатор, с чиято помощ се нанасят директно върху пъпчиците. Бактериите от кожата ти могат да се прилепят към апликатора и когато отново го върнеш в тубичката, да бъде придружен с още микроби. Налага се да внимаваш и старателно да избърсваш и почистваш апликатора преди и след всяка употреба. Или вместо апликатор използвай чист памучен тампон, който да изхвърлиш веднага, след като го използваш.

Кожата в дълбочина
Когато продукти за грижа за кожата като околоочен крем или хидратантен такъв се съхраняват правилно в асептични опаковки, които са съобразени така, че да държат микробите отвън, тези продукти могат да се съхранят от две до три години при положение, че не си ги отворила. Но щом ги отвориш, това значи, че можеш да ги използваш от шест до осем месеца, не повече. Веднъж щом е разопакован един продукт, той е подложен на заразен въздух и бактерии от пръстите ти.

Продуктите обаче могат да изтраят от шест до осем месеца, само ако съдържат консерванти, чиято роля е да поддържат активните съставки на крема свежи възможно най-дълго.
Напоследък повечето нови продукти съдържат допълнителни овлажнители и съставки против стареене на кожата, които съдържат синтетични консерванти. В повечето случаи можеш да познаеш кога един продукт е остарял по цвета и аромата. Смятай абсолютно всяка промяна в тях за причина да бъде изхвърлен.

Времето не е само пари
Запечатаните продукти могат да изтраят с години, но щом ги отвориш, имаш строго определен период, в който можеш да ги задържиш. Използвай кратките насоки от Cosmo, за да добиеш представа колко време можеш да задържиш отворените си продукти.

молив за очи: 12 – 18 месеца
очна линия: 3 месеца
спирала за мигли: 3 месеца (ако носиш контактни лещи, се налага да я сменяш по-често)
сенки за очи: 12 – 18 месеца
фон дьо тен: 6 – 12 месеца
пудра за лице: 12 – 18 месеца
руж: 12 – 18 месеца
молив за устни: 12 – 18 месеца
червило: 12 – 18 месеца
хидратантен крем: 6 – 12 месеца

Грижи се за козметиката си

– Съхранявай козметичните си продукти на стайна температура, далеч от слънчевата светлина. Банята е влажна и топла, затова по-добре се спри на спалнята си.
– Внимавай капачетата на продуктите ти да бъдат плътно затворени, за да избегнеш изсушаването им.
– Ако не си използвала лака си за нокти известно време, търкулни шишенцето между ръцете си, за да разбъркаш съставките му. Не го разклащай, защото така създаваш мехурчета в лака и съответно затрудняваш плътното му нанасяне.
– Носи в себе си само продуктите, от които имаш нужда да нанасяш върху лицето си през деня – като гланц за устни или пудра. Ако носиш всичката си козметика у себе си всеки ден, може да предизвикаш по-бързото й съсипване, защото я излагаш на жега или влага.