6 начина да се грижиш за кожичките на ноктите

Чувала си много пъти, че не бива да режеш кожичките. Вярно ли е това или е мит? Какво да направиш, когато кожичките станат твърди или се възпалят? Отговаряме на всичките ти въпроси и представяме идеални решения.

 
 

Може би се сещаш за кожичките на ноктите си само след посещение при маникюрист. Или твоите са толкова неугледни, че не спираш да ги гледаш и да се жалваш.

Какво трябва да знаеш: кожичките, особено тези, обграждащи матрицата на нокътя, са част от кожата ти и целта им е да защитават нокътя от външни агресори. Ето защо трябва да полагаш грижи за тях и по-специално да не позволяваш да израстват върху нокътната плочка едновременно с нокътя. В противен случай те се отделят, разраняват и стават неприятни на външен вид, поради което започваш да ги издърпваш, което пък крие риск от инфекции.

За да ги защитиш по възможно най-добрия (и правилен) начин, следвай следващите правила:

1. Не режи кожичките.

Дори дерматолозите ще ти кажат, че няма причина да го правиш. Рязането „отваря“ вратите към инфекции и възпаления. То също така води до проблеми с ноктите – те могат да започнат да се цепят или по тях да се появят петна и бели резки. Ако се сдобиеш с бактериална инфекция в тази зона, това може да възпрепятства растежа на ноктите, което е нито естетично, нито комфортно.

2. Довери се на избутването.

Много хора се страхуват да спрат с рязането, защото смятат, че така кожичките ще започнат да растат по-бързо. Това е мит, същия като този, че ако се бръснеш по-често космите ще станат по-гъсти и груби. Ако желаеш да направиш ноктите си по-дълги визуално, но както вече уточнихме, не бива да режеш кожичките, то ще трябва да ги избуташ.

Освен всички проблеми около рязането, добавяме и още един – кожичките загрубяват много и почват да се „делят“. В идеално състояние, те трябва да са меки. Ако пораженията вече са направени, няма как да избуташ кожичките лесно. Необходимо е първо да ги намажеш с продукт за кожички, което позволява те да се навият нежно назад и да се премахнат мъртвите кожички.

Такъв избор е разтворът за кожички Cuticle Remover на Mavala, който омекотява кожичките по контура на нокътя с едно действие. Ефектът се дължи на алкален агент, който прави продукта с високо pH (поради тази причина трябва на всяка цена да се избягва досег с очите).

Начин на нанасяне:

Веднъж седмично, нанасяй обилно върху нокътя и контура, след като си премахналa лака и изпилила ноктите. Остави да подейства около минута. След това нежно навий кожичките назад със стик за маникюр, който предварително си увила в памук, за да „улови“ всички мъртви клетки. Измий пръстите със сапун, изплакни и подсуши внимателно ръцете.

3. Хидратирай, хидратирай!

Кожичките изсъхват, разраняват се и се белят по същия начин, по който и кожата. Точно както и тя се нуждае от добър овлажняващ и подхранващ крем, така и те. Когато кожичките са прекалено сухи, по-удачният вариант са масла и кремове. Маслото Cuticle Remover е за израснали кожички и помага с премахването им, докато маслото и кремът (долу) имат за основна функция да омекотяват. 

Точно това е предназначението на маслото Cuticle Oil на Mavala. Ежедневната омекотяваща грижа с подхранващите слънчогледово масло, масло от сладък бадем и маслиново масло.

Начин на нанасяне:

Около ноктите, особено в основата и дори по върха на пръстите, ако кожата е наранена. Масажирай с кръгови движения и остави да проникне. Никога не нанасяй лак, без преди това да си премахналa всички мазни следи от ноктите с помощта на лакочистител. Маслото оставя мазен филм и лакът няма да се фиксира добре. 

Кремът за кожички Cuticle Cream на Mavala съдържа ланолин и вазелин – перфектното съчетание между омасляване и хидратация.

Начин на нанасяне:

За най-добри резултати, използвай всеки ден преди лягане, за да подейства продуктът през нощта. Мажи около ноктите, особено в основата и дори по върха на пръстите, ако кожата е наранена. 

4. Избягвай маникюристите, които действат грубо.

Много хора посещават дерматолозите с оплакване за зачервяване, подуване и болки около нокътните легла (кожна инфекция, наречена паронихия). Често причината е, че пациентите отиват при неопитни маникюристи. По-грубото третиране на ноктите, както и рязането на кожичките води до паронихия. Ако забелязваш, че маникюристката ти не „пипа“ леко, смени я веднага, за да не стигаш до лекарския кабинет.

5. Стой далеч от изсушаващи кожата фактори.

Ръцете, ноктите и кожичките изсъхват от честото миене на чинии, както и от използването на лакочистител с ацетон. Препоръката тук е винаги да си слагаш латексови ръкавици при извършване на домакинските дейности, само така кожата ще остане мека и гладка.

6. Дръж си ръцете далеч от устата.

Устата ти е мръсна зона, а слюнката е ензим, който разрушава кожните пластове. Дърпането на кожичките със зъби пък ти гарантира инфекция. Излишно е да обясняваме, че гризането на ноктите е вредно, но имаме предложение как да го предотвратиш – като си правиш толкова красив маникюр, че да ти е жал да го развалиш с вредния си навик.

Страхотен маникюр и то за нула време ще постигнеш с изсушаващото масло за лак Oil Seal Dryer на Mavala. То има две действия в едно: изсушава лака и омекотява кожичките. Маслото не е мазно и образува гладък, но не лепкав филм върху повърхността на ноктите, а памуковото масло, благодарение на своите реструктуриращи, регенериращи и омекотяващи свойства, прави маникюра копринено гладък при докосване.

Начин на нанасяне:

След нанасяне на лака, изчакай няколко секунди и нанеси един пласт от изсушаващото масло, като леко намажеш и върху контура на ноктите. Изчакай 10 секунди и си готова за излизане.

Когато искаш бърза и лесна поправка, дръж винаги подръка удобната писалка за кожички, обогатена с подхранващи масла (слънчогледово масло, масло от сладък бадем, маслиново масло и масло от пшеничен зародиш) и витамини Mavapen.

С едно действие, тя оставя няколко капки подхранващо масло, което омекотява и изглажда кожичките.

Начин на нанасяне:

На чист нокът, нанеси филцовия врък върху контура. Масажирай кожичките с кръгови движения и остави да проникне. 

** Още подробности и продукти на Mavala ще намериш във Facebook страницата на марката ► тук.