10 стъпки за красиви крака през лятото

10 стъпки за идеални ходила

1. Спретни си педикюр у дома

 

Няма нужда да харчиш пари за професионален. Първо, натопи краката си в хладка вода, за да омекотиш ноктите и кожичките. Внимателно отстрани мръсотиите, скрити под ноктите с пила. След това изрежи ноктите, но не прекалено ниско и гледай да не пипаш ъгълчетата, защото има риск от врастване. И никога, никога не режи кожичките! (Те предпазват кожата и ноктите от микроби.) Когато си готова за лакиране, не забравяй да поставиш база, за да избегнеш оцветяването на нокътната плочка от лака ти за нокти. 

 

2. Поправи бързо

 

Не ти ли е досадно, когато прекараш доста време за педикюра си, а когато стъпиш на плажа пясъкът отнема от блясъка на лака ти? Не се притеснявай – няма причина да пропускаш ваканцията. Всеки ден, щом се върнеш от плажа и се изкъпеш, нанасяй топ лак върху ноктите и те ще засияят отново.

 

3. Масажирай стъпалата

 

Тези нови сандали на платформа стоят страхотно с лятната ти рокля, но на края на деня краката ти искат да изкрещят „Защо ни го причиняваш!?“ Покажи им, че ги обичаш с един необичаен, но лесен масаж. Единственото, което ти е необходимо е топка за тенис. Седни на стоп и почни да търкаляш топката по ходилата си, от петите към пръстите, отделяйки особено внимание на по-напрегнатите зони. Дишай дълбоко, за да засилиш притока на кислород и помогнеш за отпускането на мускулите. Продължи със следващия крак.

 

4. Разхлади се

 

Знаеш как в жегите пръстите на ръцете ти се подуват и ти става трудно да свалиш пръстените си? Е, познай – същото се случва и с пръстите на краката. И всички тези готини забавления на открито – джогинг в парка или излет в планината утежняват положението още повече. За да намалиш подуването след натоварен, горещ ден, потопи ходилата си във ваничка със студена вода за 15 минути.

 

5. Забрави за токчетата

 

Токчетата до небето може да са секси, но непрекъснатото им носене изменя формата на краката ти. Колкото по високи са токчетата, толкова повече напрежение се оказва върху възглавничките на пръстите. Не само, че е е неудобно като усещане, но с времето води до подуване и деформация на пръстите. Намали времето, което прекарваш в „облаците“, доколкото е възможно – ходи до работа по кецове или чак там обувай високите обувки. Ако не можеш да се примириш с мисълта, че ще носиш нещо по-ниско от 5 сантиметра, пробвай сандали на платформа – те осигуряват по-добра опора за пръстите и ходилата.

 

6. Не се събувай боса

 

Сигурно се изкушаваш да оставиш джапанките и да се разходиш боса край басейна. Забрави за това желание. Мръсните пети и драскотините са най-малките ти притеснения. Подовете на публичните басейни и техните бани са уютна среда за развитие на микроби и бактерии. Не искаш тези натрапници да ти се лепнат за краката и да заживеят щастливо там, нали? Така че, стой си по джапанки.

 

7. Не пропускай слънцезащитата

 

Бъди честна, мажеш ли със слънцезащитно средство ноктите си? Едва ли, освен ако кремът случайно не попадне там. А трябва да го правиш, защото ноктите са изградени от протеини, следователно са също толкова чувствителни, колкото кожата ти. Не, ноктите ти няма да изгорят, но ще станат сухи и чупливи, ако не ги защитаваш от слънчевите лъчи. 

 

8. Предотврати мазолите

Обожаваш как краката ти „дишат“ през лятото, благодарение на отворените обувки. Да, но всичките тези връзки и каишки донасят неприятен подарък – мазоли. С покачването на температурите, краката ти започват да се подуват и потят (гадно е, знаем), което увеличава триенето на кожата в обувките. Ако имаш важно събитие, което ще се състои на 35-градусова температура, лепни си лепенки на местата, където краката ти докосват обувките. Така щом ходилата ти увеличат размера си, няма да се трият в грубата материя, защото лепенките действат като меки възглавнички.

 

9. Отстрани тресчицата

Забиването на тресчици по ходилата е другата причина, поради която винаги трябва да носиш обувки, дори да си на разходка с лодка. Но ако в бързината не можеш да ги намериш и сега палецът ти боли, заради миниатюрното чуждо тяло в него, ето какво да направиш. Най-важното е да избегнеш инфекция, за това не ползвай пръсти! Първо, измий мястото и после използвай пинсети или игла, за изваждане на тресчицата. Движението трябва да е в посоката, в която се е забила тресчицата. След изваждането, почисти мястото със спирт и сложи лепенка отгоре.  

 

10. Справи се с грубите зони

 

След като краката ти са прекарали цяла зима в затвора на закритите обувки, нормално е да имаш сухи и загрубели зони. Частите, при които има най-много триене (петите, палецът и отстрани на ходилата), страдат най-много. Решението не е да киснеш краката си дълго време в хладка вода и после да премахнеш излишното. Тази практика ще дехидратира още повече кожата на ходилата. По-добре си направи масаж с подходящ скраб за целта и после нежно го отстрани с влажна кърпа. Няколко дни повторение на процедурата ще поправи зимните щети.