Философия на красивата коса
Философия на красивата коса

Cosmo ще ти помогне да я разбереш!

Освежи лицето си още тази вечер
Освежи лицето си още тази вечер

Не годините са тези, които издават възрастта ти, а всеки изминал ден.

10 анти секси неща
10 анти секси неща

... които ги правят и мъжете и жените!

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Съб Ное 01, 2014 2:39 pm

Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
 ПУ - конспект по история 
Автор Съобщение
Аватар

Мнение ПУ - конспект по история
Моля ви помогнете !!!
Отчаяно търся конспектът по история на България към ПУ за 2009г.

Пон Яну 19, 2009 5:00 pm Профил

Мнение 
1. СЪЗДАВАНЕ И УКРЕПВАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА (681-718)
Основни промени в политическото развитие на Европа при прехода от Античност към Средновековие. Прародина и разселване на славяните. Обществено-икономическо и културно развитие на славяните. Прабългари. Ранна история. Общество, религия, развитие на държавно-образователния процес. "Велика България" и нейното разпадане. Разселване на прабългарите. Създаване на Българската държава и начален живот през управлението на хан Аспарух. Укрепването на България при хан Тервел.

2. ТЕРИТОРИАЛНО РАЗШИРЕНИЕ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА ПРЕЗ ПЪРВАТА ПОЛОВИНА НА ІХ ВЕК.
Българската държава при хан Крум. Войни с Византия за политическо обединение на българските славяни. Вътрешна и външна политика. Управление и териториално-административна реформа при хан Омуртаг. Присъединяване на голяма част от Тракия и Македония към България при хан Маламир и хан Пресиян.

3. ПОКРЪСТВАНЕ НА БЪЛГАРИТЕ И НАЧАЛО НА СТАРОБЪЛГАРСКАТА ЛИТЕРАТУРА.
Приемане на християнството за официална религия. Българската църква между Константинопол и Рим. Славянските първоучители Св. Св. Кирил и Методий. България - спасител на Кирило-Методиевото дело и люлка на славянската писменост и култура. Преславският събор и въвеждането на старобългарския език за официален в държавата и църквата

4. ПОЛИТИЧЕСКО МОГЪЩЕСТВО И КУЛТУРЕН РАЗЦВЕТ ПРИ УПРАВЛЕНИЕТО НА ЦАР СИМЕОН ВЕЛИКИ.
Борба с Византия за политическо надмощие. България - първа сила в Югоизточна Европа. Приемане на титлата "Цар" и издигане на Българската архиепископия в Патриаршия. "Златен век" на българската култура. Формиране на българската народност.

5. ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УКРЕПВАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА.
Неуспешни въстания против ромеите. Въстание на Петър и Асен. Управление на цар Калоян. Уния с Римската църква. Политическо могъщество и стопанско благоденствие на България при цар Иван Асен ІІ. Прекратяване на унията с Рим и възстановяване на Българската патриаршия.

6. ЗАЛЕЗ НА ВТОРАТА БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА.
Татарски нашествия и въстание на Ивайло. Управление на цар Иван Александър и разпадане на държавното единство. Падане на България под османска власт.

7. ДЪРЖАВНА УРЕДБА, ИНСТИТУЦИИ И КУЛТУРА В СРЕДНОВЕКОВНА БЪЛГАРИЯ.
Първа българска държава - езически и християнски период. Втора българска държава. Българската народност през Средновековието. Търновска книжовна школа и разпространение на българската култура в Русия, Влахия, Молдова и Сърбия.

8. БЪЛГАРИТЕ ПРЕЗ ХV-ХVІІІ ВЕК.
Особености на османската уредба в българските земи. Въстание на Константин и Фружин и походи на Владислав ІІІ Варненчик. Хайдушко движение. Първо и Второ Търновско въстание. Чипровско въстание и въстание на Карпош. Църковна уредба, книжнина и книжовни средища. Българите в европейската културна памет и в европейския политически живот.

9. БЪЛГАРСКОТО ВЪЗРАЖДАНЕ.
Същност, хронология и периодизация на възрожденската епоха. Обществено-политически промени в българските земи през ХVІІІ и началото на ХІХ в. Зараждане на националната идея. Паисий Хилендарски и "История Славянобългарска". Епископ Софроний Врачански - книжовна и политическа дейност.

10. ДВИЖЕНИЕ ЗА БЪЛГАРСКА ПРОСВЕТА И САМОСТОЯТЕЛНА БЪЛГАРСКА ЦЪРКВА.
Създаване на светски училища и развитие на националната култура. Движение за църковна независимост, учредяване на Българската екзархия и разширяване на нейния диоцез. Формиране на българската нация.

11. ОРГАНИЗИРАНО НАЦИОНАЛНООСВОБОДИТЕЛНО ДВИЖЕНИЕ.
Георги Раковски - идеолог на четническата тактика. Делото на Васил Левски и създаването на Вътрешната революционна организация. БРЦК начело с Христо Ботев. Старозагорското въстание.

12. ОСВОБОЖДЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ.
Априлското въстание и неговият отзвук в Европа. Признаване на етническите граници на българската нация от Великите сили. Руско-турската освободителна война и участието на българите. Санстефански мирен договор.

13. ПО ПЪТЯ КЪМ НЕЗАВИСИМОСТ.
Берлинският конгрес и съпротивата срещу неговите решения. Съединението и Сръбско-българската война. Стефан Стамболов и отхвърляне на руската хегемония. Обявяване на независимостта на България.

14. НАЦИОНАЛНООСВОБОДИТЕЛНО ДВИЖЕНИЕ В МАКЕДОНИЯ И ОДРИНСКО.
Екзархията и българското учебно и църковно дело в Европейска Турция. Създаването на Българския Македоно-Одрински Революционен Комитет и на Върховния Македоно-Одрински Комитет. Четническа акция 1895 г. Горноджумайско въстание 1902 г. Солунски атентати и Илинденско-Преображенско въстание. Мюрцщегски реформи и младотурска революция.

15. ВОЙНИ ЗА НАЦИОНАЛНО ОСВОБОЖДЕНИЕ И ОБЕДИНЕНИЕ.
Формиране на Балканския съюз. Първа Балканска война. Втора Балканска (Междусъюзническа) война. Тиквешко и Охридско въстание. Участие на България в Първата световна война.

16. БЪЛГАРСКИЯТ НАЦИОНАЛЕН ВЪПРОС СЛЕД ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА.
Сръбският и гръцкият режим във Вардарска и Егейска Македония и възстановяване дейността на ВМРО. Македонска младежка тайна революционна организация, Скопски студентски процес и други прояви на съпротива. Западнопокраински, Тракийски и Добруджански въпрос.

17. БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ ВТОРАТА СВЕТОВНА ВОЙНА.
Мирно възвръщане на Южна Добруджа. Създаване на Български акционни комитети и присъединяване на част от Македония и Беломорието. Спасяване на българските евреи. Превратът на 9 септември 1944 г. и създаване на правителство на Отечествения фронт. Участие във войната против хитлеристка Германия и освобождаване на Македония от немска окупация.

Много е близък до този,поне когато аз кандидатсвах.Ако искаш точния трябва да си намериш справочника на ПУ-то(бтв 7-ма тема мисля,че я няма в този вуз).

Изображение

Вто Яну 20, 2009 11:33 am Профил
Аватар

Мнение 
БЛАГОДАРЯ ТИ!!! :bp:
СУПЕР СИ
Steisyyy :bow:

Нед Яну 25, 2009 5:42 pm Профил

Мнение 
търся конспекта по Български език за Пу
някой може ли да помогне 8)

Съб Юни 06, 2009 11:47 am Профил

Мнение 
За изпит по Български език ли питаш или за изпит по Българска литература?Защото, ако е първия вариант там конспекти няма.А що се отнася до литературата логично е да включва автори и произведения каквито сте готвили за матурите.

Изображение

Съб Юни 06, 2009 12:05 pm Профил
Аватар

Мнение 
paty82 написа:
СУПЕР СИ

Аз пък имам темите по този конспект :)

Съб Юни 06, 2009 10:02 pm Профил

Мнение 
silversun99 написа:
paty82 написа:
СУПЕР СИ

Авторката сигурно също си ги е набавила, все пак е тема от януари.Пък и на хвалба ли ще го удряте кой кои теми има.

Изображение

Нед Юни 07, 2009 2:05 pm Профил
Аватар

Мнение 
Аз пък вече уча в университет!!!

http://www.youtube.com/watch?v=iT5Ez_qxpc0

Нед Юни 07, 2009 5:06 pm Профил
Аватар

Мнение 
Steisyyy написа:
silversun99 написа:
paty82 написа:
СУПЕР СИ

Авторката сигурно също си ги е набавила, все пак е тема от януари.Пък и на хвалба ли ще го удряте кой кои теми има.

Въобще не видях откога е темата. Пък иначе мога да си го удрям на каквото си искам ;]

Нед Юни 07, 2009 9:18 pm Профил

Мнение 
Детска му работа :slap:

Изображение

Пон Юни 08, 2009 9:50 am Профил

Мнение 
Направо детска.

Сря Юли 15, 2009 11:33 am Профил
Аватар

Мнение 
Само искам да ви кажа, че написаните по горе теми не са за ПУ, а за СУ!!! Само в СУ има 2-ра световна война! А за ПУ, понеже имам справочника и тази година кандидатствам и там, конспектът не е този, уверявам ви.

Пон Авг 03, 2009 10:34 am Профил

Мнение 
Здравейте! И аз съм се насочила към правото, но вече се отчайвам... Разкажете ми повече за усилията, които сте положили и дали въобще си заслужава. Мога ли да се подготвя без частни уроци по история?

Пет Авг 14, 2009 9:12 pm Профил

Мнение 
libra91 написа:
Здравейте! И аз съм се насочила към правото, но вече се отчайвам... Разкажете ми повече за усилията, които сте положили и дали въобще си заслужава. Мога ли да се подготвя без частни уроци по история?

Аз не съм ходила на уроци, готвих се от готови теми и започнах след бала.Изкарах 2 петици, но естествено не ми стигнаха за право.Приеха ме политология.Пробвах да се прехвърля през 2 семестър, но ми поискаха 5000лв (преди 5 години) и аз си кандидатсвах на ново,но в друг вуз.Там ми се застъпи подготовката хем за сесия,хем за кандидатстудентски изпити, но си изкарах на едното място 5.25, а на другото 5.50.Като цяло мисълта ми е, че не са ти необходими уроци, ако имаш добре развити теми.

Изображение

Нед Авг 16, 2009 10:11 am Профил
Аватар

Мнение 
С риск да се повторя и да стана банална казвам,че сестра ми учи право в ПУ и....влезе без да е ходила на уроци.Беше си взела учебници с теми по история за ПУ и СУ,учи от тях и изкара 5.50 ;) Така че стига да имаш силно желание,ще те приемат дори да се готвиш сама :)

Нед Авг 16, 2009 2:48 pm Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на: