Lady Popular Cosmopolitan
С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: Вто Ное 20, 2018 11:14 pm

Отговори на тема  [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 Колко често? 
Автор Съобщение

Мнение 
Има някой неточности в тази тема която сте пуснали по отношение на темата за рака на гърдата,рака на маточната шийка,фиброаденомите,мамографията и други неща.Но в момента нямам време да ви оправя неточностите.При първа възможност ще ви споделя интересни неща.И да допълня - защо казвате на метода на изследване на гърдата посредством апарат с трансдюцер - екограф - при положение,че правилното му име е ехограф,видеозон,а изследването се води ехография,ехомамография,ултразвуково изследване на гърда(млечна жлеза).
При млади жени гърдите са по-плътни и се препоръчва ехография която дава добра информация за състоянието им и за наличието или отсъствието на проблем.Ехографията е добър диагностичен и безвреден за пациента метод.
Мамографията се препоръчва след 35 годишна възраст като първата мамография е базова.При млади жени тя не е толкова показателна поради това,че както ви казах по-горе гърдите на младите жени са по-плътни.При млади жени мамографията се използва като доуточняващ метод и се прилага когато е необходимо.
Желателно е жената да извършва ежемесечно самоизследване на гърдите което дава възможност да се запознае с нормалното им състояние и ако се появи проблем да го открие навреме.
Но повече информация по въпроса - следващ път,както ви казах сега нямам време.

Сря Окт 20, 2010 5:05 pm Профил
Аватар

Мнение рискова група
аз също съм в рискова група....правя си иследвания (цитонамазка,ехография на 6 месеца)и съм изумена колко мои приятелки хич не се вълнуват от здравето си. :?: :?: :?: :?:

Съб Окт 30, 2010 3:30 pm Профил
Аватар

Мнение Re: рискова група
metablog написа:
аз също съм в рискова група....правя си иследвания (цитонамазка,ехография на 6 месеца)и съм изумена колко мои приятелки хич не се вълнуват от здравето си. :?: :?: :?: :?:

Повечето по-млади момичета мислят, че това е заболяване, което "не е за тях" и си мислят, че са предпазени. Истината е, че не е така. В болницата имаше 27 годишно момиче, на което са отстранили гърдата, а тя дори още е кърмела няколкомесечното си бебенце :( Така че не е хубаво да се оставяме на случайността или късмета.

Ето една интересна статийка по темата.

http://www.lekar.bg/news-148/info-1716/%D0%A0%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D1%82.%D0%BD%D0%B0.%D0%B3%D1%8A%D1%80%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0.%D1%81%D0%B5.%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0.20.%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8.%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4.%D0%BF%D0%BE%D1%8F%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE.%D1%81%D0%B8/

Съб Окт 30, 2010 3:56 pm Профил

Мнение Re: рискова група
vodoleiche написа:
metablog написа:

Повечето по-млади момичета мислят, че това е заболяване, което "не е за тях" и си мислят, че са предпазени. Истината е, че не е така. В болницата имаше 27 годишно момиче, на което са отстранили гърдата, а тя дори още е кърмела няколкомесечното си бебенце :( Така че не е хубаво да се оставяме на случайността или късмета.

Ето една интересна статийка по темата.

http://www.lekar.bg/news-148/info-1716/%D0%A0%D0%B0%D0%BA%D1%8A%D1%82.%D0%BD%D0%B0.%D0%B3%D1%8A%D1%80%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0.%D1%81%D0%B5.%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0.20.%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8.%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4.%D0%BF%D0%BE%D1%8F%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE.%D1%81%D0%B8/

Риска от рак на гърдата нараства след 35-40 години като пик на заболелите е във възрастта над 50-55 години.
При млади жени случаите на рак на гърдата са единични съответно справката в националния раков регистър.В България годишно се регистрират над 3500 случая на рак на гърдата.Според световните стандарти за жени от 20-40 годишна възраст се препоръчва преглед веднъж на 3 години - клиничен преглед и ехография.Това е за жени които нямат здравословни проблеми и не са в групата на наследствено обременените.Ако са наследствено обременени прегледите се правят на по-кратък период примерно 1-1.6 години.
За жени след 40 години прегледите е желатено да се правят всяка година.
Информациите,че рака на гърдата силно е подмладял,не отговарят на истината - при млади жени - позовавам се на справка в националният раков регистър и на справка в световен регистър по ракови заболявания.Случаите при млади жени са единични!
Относно мамографията при млади жени тя не се препоръчва защото тя няма тази диагностична стойност която е нужна - гърдите при млади жени са по-плътни и рентгеновите лъчи преминават трудно.При млади жени прегледа включва клиничен преглед - палпация(опипване) и ехография,а мамографията се прави само при нужда като доуточняващ метод.Независимо,че облъчването при мамографията не е голямо има приети стандарти според които не е желателно да се правят ненужни рентгенови изследвания.Това изследване се прави само след преценка - така,че не бива да се правят главоломно мамографии без да са нужни.А и в образната диагностика има един основен принцип - този на Алара който гласи свеждане на облъчването до допустимия минимум.
Първа мамография е препоръчителна след 35 години когато е базова и се използва за сравнение с следващи такива изследвания.В различни страни е възприето мамографията да се прави на жени след 35-40 годишна възраст - такива са и стандартите на американската канцер асоциация.
При по-възрастните жени се почва с клиничен преглед и мамография,а ехографията е част от така наречената тройна диагностика.

Вто Ное 02, 2010 2:41 pm Профил
Аватар

Мнение 
Да, мерси за информацията, наблъскана с терминология - мисля, че е лесно достъпна при наличието на Интернет. Но истината е, че все повече и все по-млади жени стават жертва на това заболяване, мога да дам десетки примери с познати. Така че това "говорене" наизуст малко не се вързва с действителността...

Вто Ное 02, 2010 3:11 pm Профил
Аватар

Мнение 
Може ли да ми дадете линк къде точно в сайта на Токуда е това с безплатния преглед, защото и без това след две седмици имам ходене до там.. ?

Вто Ное 02, 2010 3:22 pm Профил
Аватар

Мнение 
Намерих го ;D

Вто Ное 02, 2010 3:27 pm Профил

Мнение 
vodoleiche написа:
Да, мерси за информацията, наблъскана с терминология - мисля, че е лесно достъпна при наличието на Интернет. Но истината е, че все повече и все по-млади жени стават жертва на това заболяване, мога да дам десетки примери с познати. Така че това "говорене" наизуст малко не се вързва с действителността...

Аз не говоря на изуст,а говоря на база данните от националния раков регистър и от световни регистри по ракови заболявания.В млада възраст случаите са единични!Няма как да дадеш десетки примери с твои познати - защото предполагам не познаваш 1000 човека или над толкова.
От доста време съм в тази сфера и знам какво приказвам,та изказването ти за говорене от моя страна на изуст е не на мястото.Лек ден!

Сря Ное 03, 2010 1:47 pm Профил
Аватар

Мнение 
govorish s prekaleno mnogo termini, da taka trqbva shtom si lekar ili pone az taka go razbiram, no e po-dobre s dumi prosti da se obqsni, za da moje osven razbiraemo da zvuchi i da nakara horata da oburnat vnimanie na zdraveto si..az lichno kato chuq takiva suhi statistiki ne trugvam vednaga da se izsledvam

Сря Ное 03, 2010 1:52 pm Профил

Мнение 
londongirl написа:
govorish s prekaleno mnogo termini, da taka trqbva shtom si lekar ili pone az taka go razbiram, no e po-dobre s dumi prosti da se obqsni, za da moje osven razbiraemo da zvuchi i da nakara horata da oburnat vnimanie na zdraveto si..az lichno kato chuq takiva suhi statistiki ne trugvam vednaga da se izsledvam

За професията ми каква е позна - в първото си изречение :),но аз не съм тук да си правя реклама,а както виждаш и рядко идвам в форума.Но ако мога да помогна с мнение,съвет или нещо друго няма проблем.Аз преди говорих с мои думи и обеснявах на по-достъпен език,но една особа скочи срещу мен и ми каза,защо съм обеснявал с мои думи,а тя искала с медицински термини и ми дигна скандал и се разправяхме.Сега обяснявам както с мои думи така и с медицински термини.Ако нещо не разбираш няма проблем ще ти го обясня с по-прости думи без термини.
ето справката
Данни от национален раков регистър
20-24 - 2
25-29 - 18
30-34 - 35
забележи
40-44 - 228
45-49 - 352
50-54 - 412
55-59 - 501
60-64 до 75 варират в граница от 418 до 340
общо за година 3500 - 3600
Следователно както виждаш при млади жени случаите са единични.Съпоставимо на фона на възрастта след 40 - в пик 50-59 и 60-75.
Факторите за развитие на рак на гърдата са доста,но сега няма да задълбавам.

Сря Ное 03, 2010 2:00 pm Профил
Аватар

Мнение 
tova, koeto iskah da kaja e, che taka izlojena informaciqta ne budi chak takuv interes pone u men, predpochitam da mi se obqsni s primeri ot jivota ako shesh- da kajem pri men sa idvali edi kolko si jeni , na edi kakva si vuzrast za daden period ot vreme....kolkoto do tova, che qkoi predpochita s termini -negov problem....vse pak mersi za infoto

Сря Ное 03, 2010 2:09 pm Профил
Аватар

Мнение 
doctors написа:
londongirl написа:

За професията ми каква е позна - в първото си изречение :),но аз не съм тук да си правя реклама,а както виждаш и рядко идвам в форума.Но ако мога да помогна с мнение,съвет или нещо друго няма проблем.Аз преди говорих с мои думи и обеснявах на по-достъпен език,но една особа скочи срещу мен и ми каза,защо съм обеснявал с мои думи,а тя искала с медицински термини и ми дигна скандал и се разправяхме.Сега обяснявам както с мои думи така и с медицински термини.Ако нещо не разбираш няма проблем ще ти го обясня с по-прости думи без термини.
ето справката
20-24 - 2
25-29 - 18
30-34 - 35
забележи
40-44 - 228
45-49 - 352
50-54 - 412
55-59 - 501
Следователно както виждаш при млади жени случаите са единични.Съпоставимо на фона на възрастта след 40 - в пик 50-59 и 60-75.
Факторите за развитие на рак на гърдата са доста,но сега няма да

задълбавам.

Съгласна съм, че случаите при млади момичета са много по- малко съотнесено към по възрастните, но хайде малко да се замислиш как се прави статистика в България.
После да обърнеш внимание, че при млади момичета карциномите се хващат много по- късно и са често по-агресивни.От това следва огромното значение на профилактиката.Като извадиш едни такива данни с два случая годишно, какво ще си кажат момиченцата- кво да се занимавам с профилактика, точно на мен ли ще се случи?А профилактика означава да хванем и другите бенигнени състояния, които покачват обаче риска от рак на гърдата.И като ги хванем да ги лекуваме и да проследяваме пациентката, за да не се стига до инвазивен карцином.
Не знам от коя година са ти данните от раковия регистър, обаче аз пет години работя с онкоболни и диагностиката и терапията на гърдата са ми слабост, и виждам доста повече пациенти.Едва ли всичките налични пациенти в държавата са минали през мен.

Сря Ное 03, 2010 3:19 pm Профил

Мнение 
janiap написа:
doctors написа:
londongirl написа:

ето справката
20-24 - 2
25-29 - 18
30-34 - 35
забележи
40-44 - 228
45-49 - 352
50-54 - 412
55-59 - 501
Факторите за развитие на рак на гърдата са доста,но сега няма да

задълбавам.

Съгласна съм, че случаите при млади момичета са много по- малко съотнесено към по възрастните, но хайде малко да се замислиш как се прави статистика в България.
После да обърнеш внимание, че при млади момичета карциномите се хващат много по- късно и са често по-агресивни.От това следва огромното значение на профилактиката.Като извадиш едни такива данни с два случая годишно, какво ще си кажат момиченцата- кво да се занимавам с профилактика, точно на мен ли ще се случи?А профилактика означава да хванем и другите бенигнени състояния, които покачват обаче риска от рак на гърдата.И като ги хванем да ги лекуваме и да проследяваме пациентката, за да не се стига до инвазивен карцином.
Не знам от коя година са ти данните от раковия регистър, обаче аз пет години работя с онкоболни и диагностиката и терапията на гърдата са ми слабост, и виждам доста повече пациенти.Едва ли всичките налични пациенти в държавата са минали през мен.

Статистиката която съм предоставил е достоверна!Ще представя и статистика от световен раков регистър - защото когато данните и фактите говорят и боговете мълчат.Аз не съм човека който ги пише статистиките.Добрите специалисти могат да различат карцином от нещо друго.Ами виж аз съм извадил статистиката такава каквато е - нито аз съм я измислил,нито аз съм я събирал - нито нищо.Фактите са си факти,няма сега да я изкривяваме.Има си стандарти за профилактика на тези заболявания и са определени по възрастови групи - какво се прави,защо се прави и на колко време се прави.Стандартите са световни и са общо приети.По-горе в едно от мненията ми има описани неща от стандарт за различните възрастови групи.Всеки отговорен човек макар и малкия брой случаи в дадена възрастова група не би си казал,това сега на мен ли ще се случи.Това могат да си го кажат безотговорни хора.Всеки трябва да обръща внимание на здравето си за да го запази добро за дълги времена.Освен това всяка жена след 20 годишна възраст трябва веднъж месечно да самоизследва гърдите си.От доброкачествените образyвания се срещат аденом,фиброаденом,мастопатия,кисти и други.Аденомите и фиброаденомите и мастопатия,фиброза нямат малигнен потенциал.А при доброкачествени заболявания проследяването е задължително.Някой доброкачествени изменения,обаче могат да имат малигнен потенциал.
Данните са ми от последните две години,защото тази не е свършила - когато свърши - или може би към средата на другата година ще има и нови данни.А данните от двете години съм ги обобщил - случаите при млади пациентки се движат в тези граници и дори намаляват,но за сметка на това се запазва тенденцията за увеличаване при възрастни пациентки.Няма как всички пациентки да минат нито през теб нито през мен.Аз статистика не си правя.Освен това и аз съм ориентиран в тази сфера,но това като втора специалност.В момента придобивам първата - образна диагностика,но ще работя и като мамолог - защото специалността ми го позволява - в образната диагностика се изучава цял модул мамология - доста образни диагностици работят и в тази сфера.Като втора ще придобивам медицинска онкология.От много време се интересувам от случващите се неща в тази сфера.
Желая ви приятен ден!
пс:между другото сме от една зодия - а представителите на нашата зодия са упорити и дано сме повече хората които се борим с тези проблеми.

Сря Ное 03, 2010 7:45 pm Профил
Аватар

Мнение 
Да, мерси за статистиката, мерси че ми я прати и на съобщение, но това не ме вълнува. Казано по твоя начин излиза, че младите момичета изобщо нямат риск за това заболяване, което не е така. КАзано и представено като суха статистика води до следния логичен в очите на по-младите момичета извод - тази болест е недосегаема за мен. А не е така. Макар да са по-редки случаите опасността съществува. По-добре що годе нормална профилактика отколкото да разбереш късно. Никъде по-горе не съм споменала, че при младите момичета се среща по=често отколкото при възрастни жени, а че случаите малко или много са зачестили от преди например 50 години, като фактор за това е начинът ни на живот.

Чет Ное 04, 2010 11:52 am Профил

Мнение 
vodoleiche написа:
Да, мерси за статистиката, мерси че ми я прати и на съобщение, но това не ме вълнува. Казано по твоя начин излиза, че младите момичета изобщо нямат риск за това заболяване, което не е така. КАзано и представено като суха статистика води до следния логичен в очите на по-младите момичета извод - тази болест е недосегаема за мен. А не е така. Макар да са по-редки случаите опасността съществува. По-добре що годе нормална профилактика отколкото да разбереш късно. Никъде по-горе не съм споменала, че при младите момичета се среща по=често отколкото при възрастни жени, а че случаите малко или много са зачестили от преди например 50 години, като фактор за това е начинът ни на живот.

Дали статистиката те вълнува или не - мен това хич не ме засяга.Аз ти пратих фактите,а когато фактите говорят и боговете мълчат.Доста по-наясно съм с нещата в медицината и в съответните сфери от теб,но не ми се спори в момента,а и всеки човек си има мнение - така,че ти си казала твоето,а дали аз ще се съобразя с него или не е въпрос на личен избор.Точно това исках да ти покажа с статистиката,че риска при младите момичета е малък,но това не означава,че няма риск.Има но е малък и затова при младите момичета профилактичните прегледи се правят на по-дълъг период отколкото при жените над определена възраст.При млади жени с наследствена обремененост този период на прегледите е скъсен,защото те попадат в рискова група.По-горе съм описвал тези неща и не ми се повтарят отново.
А както ще си кажат младите момичета също си е техен проблем - но само безотговорните хора - биха си казали заболяването е недосегаемо за мен или глупости от този тип.Риска от заболяване е по-висок след определена възраст и затова говорят и предоставените статистически данни.Профилактиката и периодите на провеждането и са съобразени с риска и със статистиките за развитие на заболяването в различните възрасти.Всеки човек трябва да си носи отговорност за своето здраве.Случаите преди 50 години са били едни,сега са други - но при млади жени те не са зачестили като цяло.Но при по-възрастните
те са нарастнали.Много са факторите за развитие на това заболяване - начин на живот,наследствени фактори и много други.Нямам време да ги описвам сега нещата.Приятен ден!

Чет Ное 04, 2010 2:52 pm Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 76 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форум от рhрВВ © рhрВВ Grоuр.