Направи живота си по-добър!

Просто е: реши кои от тези 10 евтини, но безценни подобрители на настроението ще използваш.

Просто е: реши кои от тези 10 евтини, но безценни подобрители на настроението ще използваш.

1. Намери си ферма

Ако прекараш няколко часа в провинцията ще се освободоиш от значително количество стрес и умора. Това установи изследване на университета в Есекс, Великобритания. 97% от анкетираните се чувствали по-отпочинали, а 980% от тях усещали по-малко напрежение след няколко прекарани часа сред природата.

2. Преоткрий работата си
Ако поговориш с прекия си началник за нов вълнуващ проект или просто внесеш повече от себе си в това, с което се занимаваш в момента, ще спечелиш емоционално, твърдят експертите от университета Гьотенбург в Швеция. Техните проучвания показват, че ако се бориш, за да постигнеш дадена своя цел, по-лесно можеш да си създадеш усещане за трайно удовлетворение, отколкото ако просто спечелиш от тотото – това ще те вдигне високо, но за кратко. Склонни сме да им повярваме!

3. Преосмисли финансите си
Дълговете се свързват с безсънието, умората и депресията, а стресът заради финансови проблеми може да доведе до напълняване. Джон Мидълтън, автор на Детоксикирай финансите си, препоръчва да събереш това, което имаш и да си изготвиш реалистичен бюджет, а след това да управляваш заемите си безопасно. Може и да ти е трудно да си го представиш, но човек може да живее и с по-малко пари, стига да опита и да управлява авоарите си умно. Виж нашите съвет в Твоите пари ;-).

4. Открадни силата на цветята
Екип от изследователи на Харвардския университет в САЩ откри, че ако имаш свежи цветя около себе си всяка седмица, ще бъдеш по-малко тревожна, по-щастлива, по-ентусиазирана на работа и по-малко раздразнителна вкъщи.

5. Открий правилното количество сън
Стреми се да спиш точно седем часа на нощ (не осем) – това е оптималното количество сън за добро здраве, според експерти от университета в Уоруик и университета в Лондон. Ако увеличиш часовете може би ще се чувстваш зле и летаргична. Използвай допълнителния си час за 30-минутна тренировка. Останалите 30 минути посвети на нещо, което обичаш.

6. Превърни се във филмов маниак
Филмовите вечери имат невероятното свойство да те освобождават от стреса и да подобряват сърдечното ти здраве. Просто се спри на комедии, вместо на твърде агресивни екшъни. Изследването от 2005 година на медицинския университет в Мериленд, САЩ, откри, че когато хората са гледали забавен филм, кръвообращението им се увеличавало с 22% - като междувременно помагало на органите и клетките да поддържат добра форма.

7. Започвай с протеини
Създай си нов ритуал да похапваш зеленчуци, сервирани със здравословни протеини като хумус. Експертите от университета в щата Флорида, САЩ, откриха, че този тип протеиново предястие помага на организма ти да произведе по-дълготрайна глюкоза, която те засища и те прави по-малко склонна да се насочиш към мазни и висококалорийни храни по-късно.

8. Не работи до късно
Хората, които редовно работят по 40 или повече часа седмично, са по-склонни да трупат килограми от тези, които си тръгват по-рано, според международния протокол на наднорменото тегло. Вероятната причина за тази тенденция е, че когато си работила по-дълго, си по-неохотна да спортуваш след работа или да си приготвиш здравословна вечеря и си склонна да се храниш под стрес.

9. Оцвети списъка си със задачи
Когато изпълниш една от задачките в списъка си, маркирай я със светещ маркер, съветва Елизабет Уилсън, авторка на Прочисти живота си от стреса.  Това повдига духа ти и ти помага да чувстваш, че си постигнала повече. Колкото по-цветен е списъкът ти, толкова повече си свършила.

10. Накарай хората да се разбъбрят
Стани по-добра в разговорите на мига с този брилянтен съвет, казва гуруто на самоувереността Гаел Линдънфийлд, съавтор на Уверено общуване за успешна кариера и удовлетворение. Повтори финалните думи на човека, с когото говориш – това е често използвана техника от адвокатите и журналистите и е полезна за хора, които изпитват трудности в комуникацията. Когато говорещият приключи, просто повтори последните дума или две на това, което е казал. Това обикновено е всичко, което се изисква, за да подтикнеш събеседника си да започне отначало. При това без дори да забележи, че го правиш!