Календар на емоциите

Краят на годината разкрива онзи календар, който иначе ни е труден за показване

 
 

Краят на годината разкрива онзи календар, който иначе ни е труден за показване​

Всяка година, със скъсяването на дните и спадането на температурите Моника, на 25, продавачка в един от моловете, започва да променя и настроенията си. Обичайно отворена, усмихната и разговорлива, със смяната на часовото време тя става все по-затворена, а още преди да е прехвърчал първия сняг, вече е намусена. Макар че се старае това да не се усети в работата й, приятелите й го усещат, защото престава да излиза вечер, а и във фризьорския салон започват да я вижда по-рядко.

„Това чувство на безсмислена тъга ме завладява още в края на октомври, разказва Моника и когато зимата настъпи окончателно, част от мен вече е умряла и по никакъв начин не мога да променя това чувство“.

Как различните зодии се справят със стреса, виж в галерията долу:

Галерия: Как различните зодии се справят със стреса

Виж всички снимки

►►► 7 съвета за добро настроение тази зима!

Докато живееш на място с четири сезона и доста зимни празници, няма как да избегнеш снега и студа. Есента за всички нас е свързана и с детските години, когато септември е означавал „училище“, което пък е „ставам рано в тъмното и студеното“.

За Биляна, на 27, графичен дизайнер, неделите са кошмарни дни. Въпреки че твърди, че обича работата си, в неделя вечер винаги й е неприятно, като си помисли, че следват цели пет дни на работа. При нея това е свързано със симптом – боли я корема. Терапевтката, с която се срещала по повод тази болка, нарекла това „училищни болки“, защото се установило, че причината се крие в страха й от ученическите години, когато едно момиче от класа й се подигравало и болките в корема понякога карали майка й да я освободи от училище.

За много хора рожденият им ден носи тъга и това не е никаква сатурнова дупка и други астрологични алабализми, а чисто и просто, обясняват психолозите, рожденият ден ни дава усещане и за нашата тленност. Още една година от живота ти си отива, умира и ти си по-възрастна, колкото и да не ти се иска. Това е особено силно в западната култура, към която се числим и ние, в които младостта е издигната в култ. Колкото по-големи ставаме, толкова по-грозни и по-малко атрактивни си мислим, че ставаме (дори да не е истина). Това е ужасяващо!

Прогнозата за времето

С живот с климатици и парно хората са променили отношенията си с природата. Топлите дрехи и отоплителните уреди са „разглезили“ всички. Малко дъжд и ето ти куп постове във фейбук, като че ли ни е ударил урагана Санди. А когато температурите се задържат под нулата, вече започва да се говори за „ледена епоха“.

Но защо някои хора така се влияят от времето, а други трудно им прави впечатление? Емоционално чувствителните хора, които се влияят негативно и от силен шум например, е възможно по-трудно да се пренастройват към промените на времето. И това не са само жените, които споделят на глас своите чувства – при мъжете броят е същия, но те са били научени от ранна детска възраст да не се „лигавят“. Затова психолозите препоръчват, ако си като продавачката Моника, на която студа й действа като на кафява мечка, да се опиташ да пренастроиш организма и душата си.

Празници-омразници

Толкова много филми показват самосъжаляващи се хора по празниците – нима бихме могли да забравим Кари Брадшоу, тичаща в снега по токчета, тръгнала да утешава Миранда-с-разбитото-сърце? Новогодишните чествания катастрофират често във всички наши неслучили се за тези 350-и-няколко дни желания и мечти. Това е времето, в което всички мечтаят нашироко, теглят късметчета, радват се на получилото се, казват си, че всичко ще тръгне на добре и се преструват, че са добре, дори да не са. Така започва една масова измама, при която всички гледат всички, а понеже всички се правят, че са по-добре/по-щастливи/по-“заедно“ отколкото са, накрая всички се чувстват минати – защото това, което виждат не е истина, а само преструвка.

Фактът е, че много хора се чувстват необяснимо нещастни точно по Коледа и Нова година, въпреки че празниците са символи на радостта, щастието и новото, което ни очаква. С тези празници идват и някои задължения, от които може да си се оттървавала през годината – като да стоиш дълго с домашните или пък точно оставането ти сама вкъщи да отключи заровените в теб съжаления за това, че си сама/не си с подходящия човек/не си достатъчно успяла.

Освен сезоните, ние кътаме в себе си и различни – добри и лоши спомени, които ни карат да харесваме или не харесваме даден период. Психолозите наричат това „емоционални горещи точки“ – неприятните семейни разправии по Коледа и Нова година със сигурност те отблъскват от определени типове празнувания или не ти се празнува изобщо. „Винаги на Нова година някой се напиваше зверски и почваха семейните скандали. Оттогава не обичам празници на маса“, разказва Стефка, 26, която всячески бойкотира опитите на гаджето си за отидат с компания на хижа, като взима, без той да знае, тежките смени точно в празничните дни.

Всяко от нашите сетива може да провокира силна реакция, която се корени в миналото. В този смисъл всички сме жертви на обстоятелствата и всяка една от нас е изпитвала страхове и отчужденост. Но не трябва да оставяме нещата такива, каквито са. Създавайки си нови ритуали, асоциации и спомени, можеш да пренапишеш емоционалния си календар, за да ти е по-лесно в живота и да имаш нови спомени, които да заличат старите. Стефка например би могла да прекара в тази компания просто имен ден и след това да прецени дали да не бъде с тях и на Нова година.

Паник атаките – 10 техники, с които да ги овладеееш, виж как в галерията долу:

Галерия: Паник атаките – 10 техники, с които да...

Виж всички снимки

►►► Почувствай се божествено. Веднага!

Нов ред

Ако зимата те убива, тогава няколко месеца ще си на вълните на недоволството. Понякога просто да си признаеш, че мразиш това време и да си дадеш правото да си недоволна от него, може да ти помогне да прекараш този период по-лесно. Без да отричаш, че недолюбваш студа, се постарай да направиш живота си топъл като ново топло юрганче, парното на макс и много топли ботуши в кишата, както и винаги ръкавици и шапка, дори да изглеждаш смешно. Нека всичко да се върти около това да ти е топло – дори си носи термос с топъл чай, ако това би могло да те сгрее на някоя спирка, докато чакаш – всички само ще ти завидят за предвидливостта! Трябва да прозреш, че не е чак толкова зле през зимата, ако си готова за нея.

Ако Нова година или рождения ти ден изключват доброто ти настроение, не прави големи партита или не се прави, че ти е много весело. Заведи гаджето си на ресторант или дори си останете вкъщи без големи очаквания и празненства. Никой, който те обича, няма да ти държи сметка за това: защо ти да си тази, която се самоизмъчва?

За графичната дизайнерка Биляна с нейния „неделен коремен синдром“ решението може да бъде много просто, като планира в неделя вечерта винаги да се случва нещо забавно за нея. Така ще отклони мислите си от утрешния ден и ще ги концентрира в нещо действително приятно. Пица, кино, театър – каквото и да е, което ти харесва може да ти помогне да скочиш в работната седмица с нови впечатления.

Или пък ако не искаш идващите празници и именни дни да ти съсипят настроението с роднински сбирки на маса, се опитай да избереш само няколко от тях, а другите запълни с ангажименти, за да си имаш и оправдания.

Въпреки че няма как да изтриеш негативните спомени от емоционалния си календар, ако разбереш защо се чувстваш така, в определени моменти това ще ти помогне да ги преодолееш и да направиш от тези неприятни моменти повод да промениш цялото си мислене и дори да си направиш нови ритуали – за щастие.