7 странни причини за липса на концентрация

Да ти е в мъгла мозъкът и да препускат мислите ти е изтощително и натоварващо. Написали сме тук причините за липсата на концентрация и как да ти се избистри главата.

 
 

Да ти е в мъгла мозъкът и да препускат мислите ти е изтощително и натоварващо. Ето причините за липсата на концентрация и как да ти се избистри главата.

Когато не можеш да се съсредоточиш върху елементарно нещо, което трябва да свършиш, решението не винаги е силното еспресо. Разсейването и напрежението, което изпитваш, може да е начинът, по който тялото ти казва, че нещо не работи, казват лекарите. За да задържиш мисълта си върху една задача, е нужно мозъкът ти е да е подсигурен с комплексен коктейл от невротрансмитери и хормони. Прочети изненадващите неща, които влияят на способностите ти  да задържиш главата си над водата.

Виж как се справяш със стреса според зодията си в галерията долу:

Галерия: Как различните зодии се справят със стреса

Виж всички снимки

1. Чувствителност към храна

Най-голяма част от хората, които изпитват трудност при фокусирането, са тези, които имат целиакия (която се предизвиква от автоимунна реакция към глутена, протеин, който се съдържа в брашното и ориза) или чувствителност към храни със соя. Такива дразнещи храни предизвикват възпалителен процес, който замъглява мозъка ти. С кръвни тестове тази чувствителност може да се установи. Намериш ли виновника, ще ти отнеме от 72 часа (максимум 6 седмици), за да започнеш да се чувстваш по-малко замаяна и по-фокусирана. Основното правило е да пиеш повече вода, съветват всички специалисти по темата. Ако стомахът ти не приема добре някои храни, дехидратацията само влошава нещата. Допълнително липсата на H2O може да повлияе на паметта, да предизвика болки в главата – все неща, които няма да помогнат на концентрацията ти.

2. Да си перфекционист

Перфекционизмът върви рамо до рамо с амбицията, но също се свързва и със страха от провал. Да кажем, че си стресирана от проект, по който работите в работата: Докато тревогата ти се увеличава, мозъкът ти се опитва да те предпази от потенциален срив, иронично, изключвайки се – потенциално застрашавайки успеха ти. Не разрешавай на безпокойството да те обсеби напълно – справи се с него! Отдели си пет минути за писане: Защо тази задача е важна? Какво в резултата те притеснява?  Страхът ти основателен ли е? Най-доброто решение е да излееш мислите си пред колега, а след това да си направиш една малка разходка на въздух, колкото и да ти се струва, че ги нямаш тези 15 минути за „прахосване”. След това се върни към задачата с прочистена глава.

3. PMS

Седмицата преди цикъла увеличението на естрогена и прогестерона могат да те направят изключително чувствителна. Концентрацията се връща няколко дена след началото на цикъла. Междувременно ти атакувай фитнеса. Физическите упражнения увеличават нивата на невротрансмитерите , отговарящи за фокусирането, като допамин.

4. Нерешен проблем

Разтревожена си, заради скандала със съквартирантката тази сутрин? Понеже мозъкът ти приема конфликтите като опасност, той се концентрира върху заплахата, опитвайки се да те предпази, правейки те неспособна да мислиш за нещо друго. Определи си време, в което да изясните проблемите, след това си напиши главните точки, които е мъчат и остави листа настрани, за да избегнеш обсебването. Знаейки, че решението наближава, помагаш на тялото ти да се отпусне.

►►►7 гадни ситуации и техните решения

5. Нивата на желязото

Когато нивата на желязото падат, когнитивните възможности и концентрацията потъват с него. Неголямо проучване сред млади жени доказва, че приемането на храни с по-голямо количество желязо за обяд в продължение на четири месеца, подобрява паметта и вниманието. Наблегни на храните, в които желязото е преобладаващо – като червените меса, свинското, листни зеленчуци, семки от тиква и тъмен шоколад – с продукти с високо съдържание на витамин С, като цитрусите, за максимална абсорбация.

6. Неясно написани задачи

Ако списъкът със задачи ти е написан с общи фрази, например, „да завърша презентацията”, не даваш яснота на мозъка ти върху какво да се концентрира. Вместо това напиши конкретно всяка задача ето така : Да оформя заглавието, да приготвя снимки…Мисли за списъка със задачи като за обещание. Неизпълнението им може да повлияе негативно на самоуважението ти. И за да избегнеш това, раздели задачите на спешни и на не толкова спешни и важни. Това ще ти помогне да приоритизираш и да имаш възможност да огледаш стратегически кое да направиш първо, за да си спестиш излишни нерви.

7. Пиенето на кафе на празен стомах

Когато пропускаш закуската, но пиеш кафе, даваш на тялото си сигнали да увеличи стрес хормоните кортизол и адреналин. Това превключва тялото ти на режим за оцеляване, намалявайки вниманието ти до минимални нива. Задължително включвай закуска в началото на деня си, която да е богата на протени, мазнини и въглехидрати. Това може да е омлет или пълнозърнеста филия, препечена и намазана със сирене. И кафе след това, разбира се.