Твоят гид за безопасно приготвена бебешка храна

Приготви вкусна и питателна храна за своето мъниче.

 
 

Да приготвиш вкусна и питателна храна за твоето мъниче е по-лесно, отколкото изглежда!

Според повечето педиатрични асоциации по света, захранването на бебето трябва да става след 6-ия месец. Някои майки започват и по-рано, но ако опитваш още от 3-и месец (което не те съветваме), трябва да избягваш богатите на нитрати храни: спанак, моркови, зелен боб.

Ползите от приготвянето на домашна бебешка храна са много. Първо, имаш богат избор от сезонни зеленчуци и плодове, както и от замразени. Второ, предоставяш на мъничето богата палитра от вкусове, което го прави по-опитен „дегустатор“. И не на последно място, контролираш качеството на готовата храна, защото избираш не само какво влиза, но и какво не влиза в нея (сол, захар, консерванти).

Следвай тези стъпки, за да си сигурна, че приготвяш най-апетитната храна за своето съкровище:

Как да започнеш

Желанието да сама да започнеш да готвиш за бебето си е огромно, но идеята ти се струва страшна? Започни с няколко елементарни продукта, с които само да допълниш купешките пюрета. Опитай например да намачкаш добре зряло авокадо или банан. След като бебето ти започне да си ги хапва с наслада, продължи с плодове и зеленчуци, които не се срещат чак толкова често в пюретата от супермаркета – спанак, броколи, боровинки... Взимай най-вече сезонни предложения, защото са съвсем пресни. А и останалите членове от семейството ще могат спокойно да се включат към бебешкото меню.

Безопасно приготовление

♦ Трябва да си много стриктна с хигиената. Всичко трябва да е измито до скърцаща чистота – хранителните продукти, ръцете, приборите, дъските за рязане, купичките, горната повърхност на кухненските шкафове или масата и т.н.

♦ Измий, обели и премахни костилките и семената от продуктите. Бъди особено внимателна към плодове и зеленчуци, които виреят в близост до почва. Те могат да съдържат вредни бактерии като Clostridium botulinum и други, предизвикващи хранително отравяне.

♦ Подлагай храната на топлинна обработка, докато не стане мека. Готвенето на пара или евентуално в микровълнова печка, само с малко добавена вода, са добри методи, с които се запазват витамините и минералите в зеленчуците и плодовете. Когато правиш месо или риба, премахни цялата сланина, хрущяли, кокали и кожа. Бъди сигурна, че месото и рибата са сготвени на подходяща температура.

♦ Внимавай каква вода използваш за направата на плодови и зеленчукови пюрета на кърмачетата. Тя не бива да бъде нито минерална, нито питейна. Причината е, че организмът на децата до три години трудно преработва богатите на минерални вещества води, а питейната вода от водопреносната мрежа е прекалено наситена с хлор и често със съмнително качество, за да се дава без да е предварително преварена.​

♦ Освен водата, използвай сока на плодовете и зеленчуците, за разреждане на пюретата. Никога не добавяй мед, царевичен сироп или други подсладители.

♦ За по-голямо удобство, съхранявай неизядената бебешка храна за по-късна употреба. За целта използвай форма за лед, защото така по-лесно ще можеш да преценяваш порциите за претопляне. След като замръзнат добре, премести ги в чисти контейнери за поставяне във фризера. Друга техника: гребвай с лъжица от готовото пюре и поставяй върху постлана с кухненска хартия тава. След като замръзне, повтори същото като с ледените кубчета.

♦ Охлаждането на храната трябва да стане бързо, най-добре до 90 мин. след приготвяне. Замрази във фризера до 24 ч. след охлаждането.

♦ Ако готвиш същата храна за останалите членове от семейството, първо отстрани порцията за бебето и после добави солта, подправките и каквото друго ще използваш.

Безопасно сервиране на бебешката храна

♦ След като претоплиш храната, сложи малко количество от нея върху вътрешната страна на китката си (така, както правиш и с адаптираното мляко).

♦ Размразявай замразените плодове и зеленчуци напълно, преди да ги сготвиш, освен ако на етикета не пише други инструкции. Най-безопасно е да оставиш пакета на стайна температура за една нощ или ако много бързаш, да използваш размразяващата функция на микровълновата.

♦ Провери, че пюретата, които не се нуждаят от претопляне (плодовите), са напълно размразени преди да ги дадеш на бебето.

♦ Никога не замразявай обратно храна, която вече си размразила.