Какво се случва с тялото ти като спреш въглехидратите

10 неща, които могат да се случат, когато ограничиш въглехидратите!

 
 

Отслабването не е гарантирано...

Спирането на цяла група храни обикновено не е препоръчително, освен, ако няма конкретна медицинска причина. Въглехидратите са придобили лоша репутация, тъй като се наддават килограми, но в действителност те са жизненоважни, за  да дадат на тялото енергията, от която се нуждае. Животът ти зависи от тях.

Най-доброто решение, което може да вземеш, е да се стремиш към балансирана диета. Вклюването на сложни въглехидрати в менюто може да подобри издръжливостта ти, те са за препоръчитане пред рафинираните прости въглехидрати. Ако по някаква причина все пак решиш да намалиш приема на въглехидрати, виж какво може да очакваш като реакция на тялотот ти. 

Галерия: 13 вкусни диетични храни за вечеря

Виж всички снимки

1. Възможно е да отслабнеш

По-голямата част от загубеното тегло е от водата. Ханенето с високо съдържание на натрий, подобно на рафинирани въглехидрати, принуждават тялото да съхранява повече вода вътре и между клетките, отколкото се нуждае. Тази задържана вода може да достигне до 10-20 килограма, в зависимост от храненето. Когато отстраниш въглехидратите, тялото ще се отърве от тази вода, което ще доведе до загуба на тегло.

2. Но може също така да наддадеш килограми

Намалянето на теглото чрез загубата на вода е краткосрочно, защото килограмите в крайна сметка ще се върнат. Това е обичайно за тези, които са намалили въглехидратите, за да ги заменят с храни с високо съдържание на мазнини, като ядки, авокадо и сирене. Няма нищо лошо в това. И те са от съществено значение за храненето ти. Имай предвид, обаче, че мазнините са по-калорични от въглехидратите и затова трябва да се консумират умерено.

3. Може да имаш запек

Диетата с ниско съдържание на въглехидрати често означава увеличаване на количеството белтъчини и мазнини, които приемаш, като същевременно намаляваш приема на фибри. Това може да доведе до запек. Увери се, че ядеш балансирано.

4. Може да се чувстваш по-уморена от обикновено

Твоето тяло съхранява въглехидратите под формата на гликоген, който лесно се абсорбира в кръвта и е енергиен източник на мозъка. Това означава, че когато въглехидратите се изчерпат, умът ти ще се нуждае от известно време, за да се адаптира и ще се чувстваш уморена. Важно е да включиш храни с високо съдържание на мазнини и протеини, за да се увеличи издръжливостта ти.

►►►8 храни, които консумираш неправилно

5. Дъхът ти може да стане неприятен

Да, това не е от най-приятните странични ефекти, но се случва доста често. Тъй като си намалила въглехидратите, тялото се отървава от излишната вода и често може да изпитваш сухота в устата. Но не това е единствената причина, заради която може да имаш лош дъх. Когато ограничиш въглехидратите, тлото ти преминава в състояние, наречено кетоза (когато започне да гори мазнини за енергия вместо въглехидрати). Когато се премине на нисковъглехидратна диета, нивата на инсулин (хормонът, който разгражда въглехидрати) спадат и от мастните депа започват да се отделят значителни количества мастни киселини. Много от тях се прехвърлят в черния дроб, където се окисляват и превръщат в кетонни тела, осигуряващи енергия за тялото и мозъка. Те се отделят и чрез дъха ти и често наподобяват миризма на лакочистител.

6. Ще се чувстваш по-малко гладна

Рафинираните въглехидрати нямат необходимите хранителни вещества като фибри, протеини и здравословни мазнини. Вместо това дават на тялото бързи калории и захар. А ако тялото не получава хранителни вещества, то никога няма да се чувства напълно удовлетворено, оттам идва и пстоянното чувство на глад. Следователно, когато спреш рафиниранит въглехидрати и ги замениш със здравословни храни и сложни въглехидрати, ще се чувстваш сита по-дълго време. 

7. Рискът от диабет може да намалее

Рафинираните въглехидрати са с високо съдържание на натрий и стимулират отделянето на инсулин. Ако се храниш предимно с въглехидрати, това може да накара панкреаса да произвежда повече инсулин, отколкото е необходимо, което в крайна сметка може да доведе до диабет тип 2. Намаляването на приема на рафинирани въглехидрати ще намали шанса да се случи това. Напомняме обаче за разликата между рафинирани, прости въглехидрати (бисквити, алкохол и бял хляб) и сложни въглехидрати (грах, боб и пълнозърнести храни).

►►►10 съвета за балансирано хранене без глутен

8. Ще искаш повече захар

Тъй като рафинираните въглехидрати са с високо съдържание на добавени захари, премахването им може да доведе до повишаване на апетита за сладко. Захарта е силно пристрастяваща и изключително трудно ни е да се въздържим от нея. Но в края на тунела има светлина. Ако издържиш, тялото ти ще се адаптира и скоро ще предпочетеш ябълка пред бисквитата с шоколад.

9. Може да имаш симптоми, подобни на грип

Може би една от най-честите нежелани реакции при ограниаването на въглехидратите е грипоподобните симптоми, включващи главоболие, гадене и изтощение. Това е напълно нормално и може да бъде сведено до минимум или излекувано, като се гарантира, че тялото ти е хидратирано. Пий много вода (осем чаши на ден) и ако симптомите не изчезнат след 2-4 дни, може да се наложи да промениш храненето си.

10. Възможно е да имаш косопад

Звучи страшно, но временната загуба на коса е напълно нормален страничен ефект от всяка промяна в храната. Особено, когато се ограничава приемът на захар и въглехидрати. Добрата новина е, че това е временно и едва забележимо, така че не се тревожи прекалено много.