Как да живееш здравословно в университета

Студентският живот е интензивен и често изглежда, че няма шанс да се храниш и живееш здравословно. Увери се, че това не е така.

 
 

Студентският живот е забавен, но в момента, когато стъпиш в общежитието те обхваща вихрушка от уроци, стрес, денонощни забавления и вредна храна.

Не спиш и не се движиш достатъчно, храниш се нередовно, стресираш се... в резултат килограмите започват да се покачват, а ти се чувстваш все по-изморена. Не помага и фактът, че заради ограничените ти финансови възможности често се спираш на крайно нездравословни храни – чипсове, дюнери, пици, вафли...

Галерия: Брутални снимки на студенти от техния живот в...

Виж всички снимки

Имайки предвид това, трябва да отбележим, че има и много хора, които излизат от университета и са в по-добра форма, отколкото при влизането им. Как са го постигнали? Виж най-ценните съвети.

В стаята ти

1. Зареди хладилника си разумно.

Ако имаш хладилник, дори и да е общ, погрижи се той винаги да е зареден със здравословна храна. Ето лесен за изпълнение план по дни:

- Веднъж на седмица зареждай: ябълки, моркови, хумус.

- Веднъж на две седмици: яйца, кисело мляко, кашкавал.

- За целия семестър: овесени ядки, фъстъчено масло, замразени зеленчуци, замразени плодове, микс от сурови ядки и сушени плодове.

Ако разполагаш с микровълнова печка и имаш поне бегли готварски умения, ще успяваш да си спретнеш прилично и полезно ядене, когато имаш време. Така не само ще приемаш по-здравословни храни, но ще спестиш някой и друг лев.

►►► Виж тук 16 истини за живота след университета!

2. Покрий прозорците с тъмни пердета.

Всякаква светлина, която влиза в стаята ти нарушава съня ти. Недоспиването е пряко свързано с промяна в нивата на хормоните, което от своя страна влияе на апетита, чувството за ситост и стреса. Непрестанно осветената стая не само ще допринася за умората ти, но и за пристъпите на постоянен глад и съпроводеното от тях рпеяждане.

3. Загасяй лаптопа и телефона си през нощта.

Изследванията сочат, че светлината идваща от електронните устройства също те държи будна по-дълго време. Затова, трябва да се опиташ да ограничиш достъпа си до нея поне час преди лягане. Изключи лаптопа, а телефонът остави обърнат с екрана надолу. Никакво ровене във Фейсбук точно преди лягане. Ако имаш още за учене, чети не от компютъра, а от записки или учебник.

4. Инвестирай във вентилатор.

Малко общежития имат добра охладителна система, а горещината също е пречка за добрия нощен сън. Вениталоторът е отлично и достъпно решение на проблема. Бонус: монотонният шум от перките донякъде замаскира силната музика, която съседите ти са пуснали, както и тръшкането на вратите.

5. Недей да държиш вредни храни в стаята си.

По този начин няма да има към какво да посегнеш, когато стоиш да учиш до късно или си подложена на силен стрес. А ти ще искаш да го направиш при подобни случаи – просто тялото ти произвежда повече ендорфини (хормони на щастието), след като е получило нещо сладко. Следователно, организмът ти помни, че когато хапнеш захар, той се чувства по-добре. Вместо да нападаш шоколадовите бисквити обаче, поеми дълбоко въздух и отиди за кратка разходка из коридорите на общежитието (не до близкия нонстоп!). Все още искаш да хапнеш нещо? Тогава запомни следното правило – идеалната междинна закуска трябва да е наполовина като количество от нормална порция и да включва протеини и пълнозърнести култури.

За да останеш физически активна

6. Определи си фитнес цели и се придържай към тях.

Много студенти смятат, че нямат време да тренират. Истината е, че те не могат да си позволят да НЕ тренират, тъй като физическата активност поддържа не само тялото, но и мозъка във форма. Да, упражненията не целят само да горят калории. Дори разходката или карането на колело за половин час подобрява настроението и познавателните ти способности (особено ако правиш упражнения няколко часа след учене – тогава те помагат на нервната активност и подобряват паметта). Така че, направи си план – извършвай някаква физическа активност по 60 минути всеки ден (дори да е само разходка) и се изпотявай сериозно поне три пъти седмично. И наистина изпълнявай плана си, като сместиш времето за физическа активност сред останалите си задължения.

7. Разхождай се навсякъде.

Да, има автобус, който можеш да ползваш. Но можеш да спреш няколко спирки преди да си стигнала до университета или да караш колело. По този начин ще се движиш достатъчно и дори няма нужда да отделяш време, за да ходиш на фитнес. Ето, пестиш време и пари, а междувременно оставаш във форма. Само бъди сигурна, че пътят ти е добре осветен, ако се прибираш по тъмно.

►►► Виж тук как да се отървеш от навика да преяждаш!

8. Следи прогреса си.

Купуване на учебници, разноски по храна, алкохол, заведения и квартира... не ти остават никакви пари за странични дейности. Това е повече от ясно. Но когато можеш да следиш прогреса си или да го сравняваш с този на другите, става много по-лесно да се движиш повече. Естествено, не те съветваме да си купиш часовник Apple или някаква безумно скъпа джаджа, но дори безплатните приложения за броене на крачки (трябва да направиш 10 000 на ден) стимулират активността ти. Възползвай се!

9. Носи дрехите си за тренировка на лекции.

Така можеш да отидеш право в залата след лекции, без да си опаковала сак, който е толкова натъпкан така ,че всеки момент се връщаш при вашите за празниците.

10. Тичай в салона на университета.

Ако има такъв, разбира се. Това е перфектното място да се поизпотиш, когато времето навън е кофти или когато нямаш време (и пари) за фитнес.

11. Прави кардио, докато си учиш уроците.

Донеси записките си и ги сложи пред теб, докато тичаш на бягащата пътечка или правиш упражнения на крос тренажора. Така се учиш и на мултифункционалност, задължително умение за всеки себеуважаващ се студент.

12. Научи се как да тренираш в малки, затворени пространства.

Навън вали, а ти си толкова скапана, че не можеш и да си помислиш да стигнеш до залата. В такива случаи, потърси упражнения в нета, които могат да се изпълняват в ограничени пространства. Има достатъчно упражнения, които можеш да правиш дори между две легла.

Галерия: 14 храни за плосък корем

Виж всички снимки

Когато си навън

13. Не чакай да прегладнееш, преди да ядеш.

Купи си по-големи количества микс от сурови ядки и сушени плодове (големи пакети на изгодни цени се предлагат в големите вериги супермаркети), пакетирай ги в малки торбички и ги носи в джоба си. Когато усетиш малък порив на глад, но скоро няма да имаш възможнсот да хапнеш като хората, вземи си от ядките и плодовете. Те не само са прекрасен източник на протеини, въглехидрати и полезни мазнини, но утоляват глада точно толкова, за да не преядеш след това.

14. Носи собствени безалкохолни на партита.

На партитата в университета рядко липсва алкохол, но разредителите са друга работа. Те обикновено са сладки и крайно нездравословни. Пробвай да си вземеш сода – тя хем е газирана и върви за разредител с всякакъв твърд алкохол, хем няма никакви калории.

15. Планирай среднощните си закуски предварително.

Ако вечеряш в 7 ч., партито започва в 9 и си сигурна, че няма да се прибереш до 3-4 ч. през нощта, ще ти се стори, че е минал половин ден между вечерята и следващото ти ядене. Няма как да избегнеш среднощното ядене, особено след като си пила алкохол. Но вместо да се спираш на денонощните дюнери, прибери се в стаята си, където предварително си приготвила нещо вкусно, засищащо и не толкова вредно за хапване. Пълнозърнести крекери, пуканки за микровълнова, ориз, пълнозърнести препечени филии със сирене, банани... да, не звучат толкова апетитно от „дюнер с всичко“, но ще те нахранят без излишни калории и мазнини. Дупето ти харесва това!